INTRA-SCHOOL ACHIEVEMENTS

INTER HOUSE COMPETITIONS

Date                :  01 August 2018
Class                :  XI

I Position        :  Aryaman Pratap Singh XI I
II Position       :  Prakram Sehgal XI I
III Position     :  Aarushi Dua XI G
Best Interjector :  Pulkit Sehgal XI G

Date                :  24 August 2018
Class               :  VI

I Position        :  Tasia Anand VI C (Jhelum House)
II Position       :  Atharv Kwatra VI A (Ganges House)
III Position     :  Nandini VI D (Ganges House)

Date                :  24 August 2018
Class               :  VII

I Position        :  Jivikaa Krishnan VII A (Ravi House)
II Position       :  Gurmehar Kaur VII D (Chenab House)
III Position     :  Aadya M VII D (Ganges House)

Date                :  24 August 2018
Class               :  VIII

I Position        :  Medhani Bhatt and Shaurya Singh VIII C (Ganges House)
II Position       :  Tora Sharma VIII D (Chenab House)
III Position     :  Nyla Sharma VIII A (Jhelum House)

Date                :  14 August 2018

Class               :  III

I Position        :  Saumya Bora III B (Jhelum), Tanishi Dhayal III B (Chenab)
II Position       :  Shreeparna Biswal III A (Chenab), Aashi Singh III A (Ravi)
III Position     :  Bharat Singh III D (Chenab), Myra Dua III D (Ravi)
Consolation    :  Anvi Sharma III D (Ravi), Tejas Chahar III B (Ganges), Yashika Khatri III E (Ganges), Rishima Gupta III A (Ganges), Ajuni Kaur III D (Ganges) 

Class               :  IV

I Position        :  Dhanvin Sangwan IV A (Ravi), Veeral Pandey IV B (Ravi)
II Position       :  Angel Narwal IV A (Ravi), Zara Prakash IV B (Chenab)
III Position     :  Antara Singh IV C (Chenab), Preet Sachdev IV A (Ganges)
Consolation    :  Aaryan Mohan IV B (Ganges), Meher Bakhru IV E (Ravi)
                           Raunak IV B (Chenab), Sejal Nair IV B (Ravi)
Shagun Shekhar IV A (Ganges)     

Class               :  V

I Position        :  Ammie Arora V C (Jhelum), Ashni Ahlawat V D (Jhelum)
II Position       :  Sneha V E (Jhelum), Kanav Chamria V A (Ganges)
III Position     :  Reyansh Munjal V B (Jhelum), Gresha Singh V D (Jhelum)
Consolation    :  Samaira Malhotra V D (Jhelum), Aparajita Mishra V D (Ravi), Kshirja Pradhan V D (Ravi), Nysa Aggarwal V D (Chenab), Maitreyi Vashishtha V B (Ganges) 

 

Date                :  October 2018
Class                :  IX

I Position        :  IX A and B 
II Position       :  IX C and D
III Position     :  IX E

Date                :  22 October 2018
Classes            :  IV & V

I Position        :  Jhelum House 
II Position       :  Chenab & Ganges House
III Position     :  Ravi House

 

 

Date                :  27 November 2018
Classes            :  VI – VIII

I Position        :  Kanak Gupta VI A (Ganges), Gurmehar Kaur VII D (Chenab)
II Position       :  Shruti Saxena VII A (Ravi), Swarjeet Singh Saini VI D (Jhelum),
                           Dhruvika Sehrawat VII A (Jhelum)
III Position     :  Aditi Lakhera VIII A (Ravi), Vaibhavi Bahl VI C (Ravi), Shivangi Arora VII A (Ganges)
Consolation    :  Bhavya Sharma VI B (Chenab), Anjela Kumar VIII C (Ganges)

 

Date                :  13 December 2018
Class                :  VI

I Position        :  Nandini VI D (Ganges), Jia Sharma VI E (Chenab)
II Position       :  Nikita Nora VI C (Jhelum)
III Position     :  Atharv Singh VI D (Ganges), Radhika Deshwal VI A (Chenab), Swarjeet Singh Saini VI D (Jhelum)
Consolation    :  Kartik Kak VI C (Ravi), Yashasvi VI D (Chenab)

 

Date               :  13 December 2018
Class              :  VII

  Theme            :  Water Conservation

  I Position      :  Guemehar VIID (Chenab), Ananya Kanwar VIIA (Chenab)
  II Position     :  Shruti Saxena VIIA (Ravi) , Jiyati RudraVIIB (Chenab)
  III Position   :  Sumant Deswal VIIE(Jhelum), Richa YadavVII A (Chenab),
  Consolation :  Anshika VIIB (Ganges), Sakshi Singh VIIB (Jhelum), Arzoii Singh VIIB (Ravi)

 

Date                :  19 December 2018
Class                :  V

I Position        :  Parul Chadha VA (Ravi)
II Position       :  Anvita Sehgal VD (Ravi), Pratishtha Sharma VD (Ganges)
III Position     :  Nysa Aggarwal VD (Chenab),
Consolation    :  Riaant Gupta V A (Jhelum)

 

Class               :  VI
Date                :  12 April 2017

I Position        :  VI A – Parv Mann, Shivangi Arora, Chaitanya Sharma
II Position       :  VI EVaibhav Singh, Varun S. Malik, Srisha Jha

Class               :  VI
Date                :  12 April 2017

I Position        :  VI D
II Position       :  VI E
III Position     :  VI A

Class               :  VII
Date                :  17 April 2017

I Position        :  Aditi Lakhera (VII A) – Ravi House
                           Pritish Arora (VII D) – Ravi House   

II Position       :  Arnav Gupta (VII A) – Ganges House
                           Avi Khurana (VII E) – Chenab House
III Position     :  Rishita Kaushik (VII C) – Chenab House
                           Samarth (VII A) – Jhelum House
Appreciation  :  Vanya Sikka (VII D) – Ganges House

Class               :  VI
Date                :  11 May 2017

I Position        :  Samaesha Suman (VI D) – Ganges House
II Position       :  Ridhima Joshi (VI E) – Jhelum House
III Position     :  Ashlesha Bhavsar (VI C) – Ravi House
                           Ritwik Sharma (VI D) – Ravi House
Appreciation  :  Anika Kohli (VI E) – Ravi House
                           Shaurya Rai (VI C) – Ganges House

Class               :  XI
Date                :  19 May 2017

Best Team      :  Chiranjeev Singh Marwaha (XI B), Udit Goel (XI G)
Runners up    :  Jotsaroop Singh (XI G), Ananya Gulati (XI G), Harivansh Gahlot (XI G)
Best Speaker :  Udit Goel (XI G)
Best Interjector :  Chiranjeev Singh Marwaha (XI B)
  

 

Event 1            :  Quiz
Class                :  XI

I Position        :  Aryan Kumar (XI B)
II Position       :  Akarsh Dewan (XI B)
III Position     :  Shivansh Anand (XI F)

Event 2            :  Quiz                       
Class                :  IX

I Position        :  Alankrita Ghosh (IX B)
II Position       :  Sanaka Banerjee (XI B)
III Position     :  Jayant Yadav (XI B)

Event 3            :  Group Discussion
Class                :  IX & XI

I Position        :  Jotsaroop Singh (XI G)
II Position       :  Alankrita Ghosh (IX B)

Event 4            :  Enigma                       
Class                :  IX & XI

I Position        :  Aks Tayal, Piyush Bisht, Vrishank Mani, Sarthak Sachdeva
II Position       :  Parrama Chouhan, Jayant Yadav, Disha Panigarhi
III Position     :  Chiranjeev Singh, Sanaka Banerjee, Sarthak Behl

Classes            :  IX & XI
Date                :  19 July 2017

I Position        :  Alankrita Ghosh (IX B) – Jhelum House
Khushi Arora (IX A) – Ganges House
II Position       :  Riti Roy (IX A) – Chenab House
                           Chiranjeev Singh Marwaha (XI B) – Ganges House
III Position     :  Dhriti Arya (XI F) – Ravi House
Soumya Dagur (IX C) – Ravi House   
Appreciation  :  Anjali Singh (XI F) – Ravi House, Riya Dahiya (IX A) – Ravi House
                           Kuhu Verma (IX B) – Ganges House

 

Class               :  VI

I Position        :  Anant Choudhary, Milan Mudgil (VI D)
II Position       :  Divyansh Khurana, Bhavye Pandey (VI D)

Class               :  VII

I Position        :  Advay Kaushik, Gurnoor Singh (VII D)
II Position       :  Arshvik Bhatia (VII C)

Class               :  VIII

I Position        :  Jai Sachdeva, Harnadar Singh (VIII D)
II Position       :  Ineesh Tickoo, Akshat Saxena (VIII A)

 

Class               :  VI
Date                :  11 August 2017

I Position        :  Anika Kohli, VI E, Ridhima Joshi VI E
II Position       :  Sarvang Mishra VI B, Neha Kumari VI E
III Position     :  Manya Jain VI B, Shaurya Rai VI C

Class               :  VI
Date                :  11 August 2017

I Position        :  VI B
II Position       :  VI D and VI E
III Position     :  VI C and VI A

 

Class               :  VIII
Date                :  11 August 2017

I Position        :  VIII C
II Position       :  VIII B
III Position     :  VIII A

 

Class               :  VII
Date                :  14 August 2017

I Position        :  VII E and VII D
II Position       :  VII C
III Position     :  VII B

 

Date                :  21 December 2017
Classes            :  IV & V

I Position        :  Gresha Singh IV D (Jhelum)
II Position       :  Nysa Aggarwal IV D (Chenab)
III Position     :  Ishya Kaushal  (V D (Jhelum)
Consolation    :  Yashasvi  (V D (Chenab), Anusha Sehra (V C (Ravi)  

Class               :  VI – VIII
Date                :  26 December 2017

I Position        :  Pranav Sachdeva VII B, Anoushka Bhagat VII C, Avishi Kumar VI B
II Position       :  Ganya Anand VII D, Harshita Lalwani VIII B
III Position     :  Akshat Sharma VI B, Adya Gulati VI D
Consolation    :  Aashna Taneja VII B, Dhruv Nagpal VIII B

 

Classes            : IX – XII
Date                : 28 April 2016

I Position        : Arnav Tomar (XII H) – Jhelum House
II Position       : Anahat Wadhera (XII H) – Jhelum House
                          Sarika Nangia (XI F) – Ravi House
III Position     : Ishita Vashisth (IX F) – Ganges House
Appreciation  : Sanya Jain (IX B) – Jhelum House
                          Shivansh Anand (X C) – Chenab House

 

Classes            : VI – VIII
Date                : 29 April 2016

I Position        : Ananya Bhardwaj (VI D) – Chenab House
                          Prasann Saraswat (VI D) – Chenab House
II Position       : Riti Roy (VIII A) – Chenab House,
                          Aryan Gera (VIII E) – Ganges House
III Position     : Khushi Arora (VIII A) – Ganges House
                           Ritwik Kher (VIII C) – Jhelum House
Appreciation  : Charvi Priyadarshi (VI C) – Chenab House
                          Anannay Dhankar (VI A) – Jhelum House
Raabhaya Gandhi (VI E) – Ganges House

   

Class               : V
Date                : 06 May 2016

I Position        : Shivangi Arora (V A) – Ganges House
                          Pranit Madan (V D) – Ganges House
II Position       : Misha Bansal (V E) – Chenab House,
                          Bandhura Aggarwal (V E) – Jhelum House
III Position     : Nakshatra Miglani (V C) – Ganges House
                           Tanush Gupta (V E) – Ravi House

Classes            : X & XI
Date                : 10 May 2016

Best Team      : Harshit Bhasin (X C), Alpana Sharma (XI F) & Anant Khanna (X C)
Best Speaker : Harshit Bhasin (X C)
Best Interjector : Vedant Sharma (X C)

 

Classes            : VI – VIII 
Date                : 18 August 2016

I Position   : Ananya Shukla (VIII B) & Shagun Yadav (VII A)–Ravi & Jhelum House
II Position :  Khushi Arora (VIII A) & Manya Srivastava (VIII A)
                      – Ganges & Chenab House
III Position: Anusha Hooda (VIII B) & Shounak Dua (VII A) – Ravi & Jhelum House
Consolation: Varuni (VIII E), Ragini Narang (VIII D) & Sudeep Kumar (VIII A)

Classes            : IX – XII 

I Position   : Naman Puri (IX D) – Ravi House
II Position : Divya Meharchandani (XII H) & Chitransh Saxena (X D)
                     – Jhelum & Chenab House
III Position: Upasana Tiwari (IX F) – Jhelum House
Consolation: Aashish Badhan (X E)

 

Classes            : IV & V 
Date                : 29 August 2016

I Position   : Ashveen Kaur Sawhney (V A) & Shruti Saxena (V A)–Ganges & Ravi House
II Position :  Aishna Jayaswal (V E) & Ridhima Joshi (V E) – Jhelum House
III Position: Jiya Shah (V B) & Shaurya Rai (V C) – Chenab & Ganges House
Consolation: Navya Bora (V B) & Akshat Singh (V E) – Chenab & Ravi House

 

Classes            : IX – XI 
Date                : 20 October 2016

I Position        : Alpana Sharma (XI F) – Ravi House
II Position       : Anindita Saha (XI H) – Jhelum House
III Position     : Bani Chhibber (IX C) – Jhelum House
Consolation    : Shivansh Anand (X C) & Yukta Mehdiratta (XI H)

 

Classes            : VI – VIII
Date                : 21 October 2016

I Position        : Diya Jain (VIII B), Anshita Dixit (VIII B) & Alankrita Ghosh (VIII B)  – Jhelum House
II Position       : Gurnain Sethi (VIII B), Ansh Talwar (VII C) & Kanak Mandavat (VII A)  – Chenab House

III Position     : Palak Gupta (VII A), Ineesh Tickoo (VII A) & Bhamini Katyal (VII C)   – Ravi House
:Hridi Kalra (VIII E), Charvi Priyadarshi (VII C) & Prasann Saraswat (VI A) – Chenab House
Consolation    : Tanusha Raina (VII A), Ananya Arora (VII E) & Mehardeep Kaur (VII E) – Ganges House

 

Class                : V
Date                : 07 December 2016

Winner           : Chenab House
           

Classes            : X & XI
Date                : 20 December 2016

Best Team      : Harshit Bhasin (X C), Pallav Arora (X C) & Vedant Madan (X C)
          
Runners Up   : Surmayi Khatana (XI H), Bhashi Verma (XI F) & Chiranjeev Singh Marwaha (X B)
                            
Best Interjector: Manvika Gulati (X B)

 

Classes            : VI – VIII 
Date                : 23 December 2016

I Position        : Manya Srivastava (VIII A) – Chenab House
II Position       : Prasann Saraswat (VI A) – Chenab House & Alankrita Ghosh (VIII B) – Jhelum House
III Position     : Khushi Arora (VIII A) & Shreshth Nanda (VIII C) – Ganges House
Special            : Ansh Talwar (VII C) – Chenab House

 

Classes            : IX – XI 
Date                : 23 December 2016

I Position        : Shivansh Anand (X C) – Chenab House & Dhriti Sood (XI H) – Ganges House       
II Position       : Aryan Banerjee (IX E) – Ravi House, Siya Kaul (IX B) – Chenab House & Saksham Trikha (IX C) – Ganges House

III Position     : Alpana Sharma (XI F) – Ravi House & Akanksha Abhay Bhavsar (XI D) – Ganges House
Appreciation  : Irsheen Kaur Baveja (X B) – Jhelum House & Sukrit Saraswat (XI F) – Ravi House

 

Classes            : IV & V 
Date                : 30 January 2017

I Position        : Pavi Rustagi (IV B) – Ganges House
II Position       : Jiya Shah (V B) – Chenab House & Ashlesha Bhavsar (V C) – Ravi House
III Position     : Partha Khurana (V E) –Ravi House & Avni Agarwal (V B) –Chenab House

 

Class               : V
Date                : 20 April 2015

I Position        : Pritish Arora (V C) – Chenab House
II Position       : Saanvi Khanna (V A) – Chenab House
III Position     : Arshia Anand (V D) – Ganges House

Consolation    : Adhyaa Malik (V D) & Samarth Tiwari (V C)

 

Date                : 29 April 2015

Winners          : Dikshita Aggarwal (XI G), Satvik Bhasin (X D), Harivansh Gehlot (IX B)

 

Classes            : VI – VIII
Date                : 06 May 2015
Topic               : Conservation of Solar Energy

I Position        : Ananya Shukla (VII B) & Vedansh (VIII A)
II Position       : Ananya Arora (VI E) , Manya Bora (VII A) & Tanya (VIII A)
III Position     : Aryan Banerjee (VIII F), Rimjhim Mathur (VIII D)
                          & Lakshay Jakhar (VIII A)

Appreciation : Manya Srivastava (VII A) , Shagun Yadav (VI A)
Tanusha Raina (VI A) & Ishita Arora (VIII F)

By: GENESIS – The Biology Club
Date: 05 -15 July 2015

Elocution

Class                : VIII

I Position        : Parakram Sehgal (VIII D)
II Position       : Raghav Puri (VIII A)
III Position     : Kanika Suri (VIII A)

Essay Writing

Class                : IX

I Position        : Sarika Nangia (IX F)
II Position       : Akshita Sinha (IX E)
III Position     : Harivansh Gehlot (IX D)

Consolation    : Shivansh Anand (IX C)

Debate on Organic Farming

Class                : X

I Position        : Gauri Batra (X D)
II Position       : Leepakshi Dhingra(X E)
III Position     : Rhea Kumar (X D)

Classes            : VI – VIII
Date                : 10 July 2015
Topic               : Tobacco is injurious to health

I Position        : Upasana Tiwari (VIII E) & Aarushi Kumar (VI A)
II Position       : Tanushka Mehra (VII E) & Avani Ahlawat (VII E)
III Position     : Ananya Shukla (VII B) & Naman Puri (VIII C)

Appreciation : Gayatri Gupta (VIII D) & Rishika Tripathi (VIII C)

Classes            : VI– VIII
Date                : 10 July 2015

I Position        : Saumil Goel (VI A)
II Position       : Kartik Gulia (VI C) , Parv Narang (VI A), Shaunak Dua (VI A) & Eshan Goel (VIII C)
III Position     : Neel Lodha (VI C), Lakshay Vardhan (VI C), Arnav Batra (VI E) & Kshitij Saxena (VI E)

Date                : 17 July 2015

I Position        : Aashna Jha (X D), Sparsh Sehgal (X D) & Abhyuday Singhal ( XI G)
II Position       : Shreya Goyal (X D), Himaank Bhutani (XI G) & Harbandana Chhatwal (XI F)
III Position     : Vrindha Narayan (X B), Vanshika Mudgil (XI F) &Arjun Sahni (XI G)

Best Speaker : Sparsh Sehgal (X D)

Best Interjectors: Himaank Bhutani (XI G) & Arjun Sahni (XI G)

Classes            : IX– XI
Date                : 22 July 2015

I Position        : Abhinav Walia (X B)
II Position       : Akanksha Mishra (XI C) & Kartik Gahlot (XI E)
III Position     : Arsh Khurana (X B) & Aditya Rathore (X B)

Class                : V
Date                : 27 July 2015

Winners          : Ganges House

Runners Up   : Ravi House

Date                : 29 July 2015

Winners          : Kanika Gupta (XI G) & Priyasha Goel (XI G)

Classes            : VI – VIII
Date                : 06 August 2015

I Position        : Akshi Saxena (VII E) – Jhelum House
II Position       : Pranjal Luthra (VIII D) – Ganges House
III Position     : Raghav Puri (VIII A) – Chenab House

Appreciation : Sanya Jain (VIII D) & Nandini Krishnan (VIII A)
Best Interjectors: Vrinda Chadha (VII A) & Alankrita  (VII B)

Classes            : IX - X
Date                : 07 August 2015

I Position        : Arnav Tomar (XI H) – Jhelum House
II Position       : Palaaksha Kandhari (IX B) – Ravi House
III Position     : Sarika Nangia (IX F) – Ravi House

Best Interjectors: Pragati Nautiyal (XI B), Shardool Pandit (X A) & Jasnoor Singh (X D)

Class                : IV
Date                : 21 August 2015
Winner           :  Ravi House\

The team members were - Anoushka Vashisth (IV A), Shruti Saxena  (IV A), Manya Jain (IV A), Ananta Mittal (IV B), Anika Butail (IV B), Navya Sardana (IV C), Tanishque Priyadarshani (IV C), Sarah Kalra (IV C), Adya Gulati (IV D), Anika Kohli  (IV E), Neha Kumari (IV E) & Avani S. Das (IV E).

Class                : VI
Date                : 27 August 2015

I Position        : Harkrit Singh (VI A) & Kartik Gulia (VI C) – Ganges House
II Position       : Ansh Talwar (VI C) & Manya Manhas (VI C) – Chenab House
III Position     : Ananya Arora (VI E) & Mehardeep Kaur (VI E) – Ganges House

Central Vigilance Week
Classes            : VI & VII
Date                : 26 -31 October 2015

I Position        : Dhruv Nagpal (VI B) – Jhelum House
II Position       : Aryan Gera (VII E) – Ganges House
III Position     : Vinayak Lakhani (VII D) – Ganges House

Central Vigilance Week
Classes            : VI – VIII
Date                : 26 -31 October 2015

I Position        : Naman Puri (VIII C) – Ravi House
II Position       : Ananya Arora (VI E) – Ganges House & Manya Bora (VII A) – Ravi House
III Position     : Kritika Bajaj (VIII C) – Jhelum House & Ragini Narang (VII D) – Chenab House

Central Vigilance Week

Class                : XI
Date                : 26 -31 October 2015

I Position        : Manaswi Jiswal (XI E) – Ravi House
II Position       : Bhavy Babbar (XI G) – Chenab House

Classes            : VI – VIII
Date                : 05 November 2015

I Position        : Harleen Kaur (VI D) – Chenab House
II Position       : Tavisha Verma (VII C) – Jhelum House, Anushreya Sharma (VII E) – Ganges House & Kavya Arora (VII C) – Ravi House
III Position     : Vishisht Nanda (VIII A) – Jhelum House & Ananya Ahuja (VII E) – Ravi House

Classes            : IV
Date                : 20 November 2015

I Position        : Misha Bansal (IV E) – Chenab House
II Position       : Anika Butail (IV B) – Ravi House,
III Position     : Shruti Saxena (IV A) – Ravi House &
Consolation    : Pranit Madan (IV D) – Ganges House & Shauryaveer (IV E) – Jhelum House

Classes            : VI– X
Date                : 11 December 2015

I Position        : Abhishek Chopra & Shivankar Gupta (X E) – Chenab House  
II Position       : Hriday Kaushik & Milan Dahiya (X E) – Ravi House
III Position     : Ansh Talwar & Karan Sangwan (VI C) – Chenab House

Classes            : III
Date                : 17 December 2015
Winner           :  Jhelum House

The team members were - Jaskirat Singh (III E), Hridaan Sharma (III A), Tanay Jaggi (III A), Aditya Chahar (III A), Anay Markandey (III B), Dev Vardhan S. Rathore (III C), Akshat Singh (III C), Swarjeet Singh Saini (III D), Manas Bhutani (III D), Ajayant Singh (III B), Rohan Bansal (III B), Manav Bisht (III B), Siddharth Aggarwal (III C), Aditya VeerSingh (III E), Ariv Kapoor (III B), Parth Kathuria (III C), Manthan Tanwar (III E) & Arnavv Sharma (III E).

Classes            : IX– XI
Date                : 18 December 2015

I Position        : Arnav Tomar (XI H) – Jhelum House
II Position       : Kanishka Jaiswal (X A) – Ravi House
III Position     : Anjali Singh (IX B) – Ganges House & Tejal Setia (XI E) – Ganges House