INTER-SCHOOL ACHIEVEMENTS

 

Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

MATRIX ECOMM 2018

  • Quizzard

        

 

  • Matrix

     Mindcraft

 

  • Brand Ad

    

 

 

 

18 Aug 2018

 

 

 

DPS Gurgaon, Haryana

Jotsaroop Singh
Arnav Mittal
Divyaspandan Misra

Pushkal Sethi
Pallav Arora

Japlin Arora
Bhavya Jagdishwar
Saksham Trikha
Shivansh Anand
Rayan Sinha
Anant Khanna

XII G
XII G
XII C

 

XII F
XII D

XI G
XI I
XI C
XII F
XII F
XII F

I

 

 

II

 

I

THEATRON – THIRST FOR THEATRE

  • Mono Act

 

  • Ad Act

      

 

 

25 Aug 2018

 

 

DPS RK Puram

Alankrita Ghosh

Pallav Arora
Garv Taneja
Tanisha Nair
Bhavya Jagdishwar
Saksham Trikha

X B

XII D
XI H
XI G
XI H
XI C

III

I

ZONAL BADMINTON TOURNAMENT

  • Badminton

     Sr. Boys

 

13-16 Aug 2018

 

Pragati Public School, Dwarka

Nalin Lodha
Varun Sharma
Sidhant Lohchab
Rahul Rawat
Sahil Arya

XI F
XI E
XII H
XII H
XII D

III

 

CODE WARS – Computer Event

  • Group

     Discussion

  • Creative

 

 

  • Techathlon
  • Surprise

     Event

     

 

 

 

30-31 Aug 2018

 

 

 

DPS Vasant Kunj

Harshit Bhasin

 

Shaurya Nathan
Raghav Puri
Tapish Golcha

 

Jyotsaroop Singh
Rushil Guliyani

XII A

 

XI F
XI D
XI G

 

XII G
XII G

I

 

I

 

II

III

 

 

Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

E-COMMERCE PARV – INTER SCHOOL COMMERCE FESTIVAL

  • Bulls & Bears
    (Mock Stock)
  • Treasure Hunt
  • E-Meganomics

    

 

 

04 Aug 2018

 

 

DPS Gurgaon, Haryana

Udit Goel
Brinda Gupta

 

Pallav Arora
Pushkal Sethi

Vedant Madan
Raghav Puri

XII G
XII F

 

XII D
XII F

XII B
XI C

I

 

I

 

I

MINET X

 

  • Design      Pitching

 

09 Aug 2018

Mother’s International School,
New Delhi

 

Shaurya Nathan

 

XI E

 

III

INTER SCHOOL LANGUAGE FESTIVAL

 

  • Show & Tell
  • Poetry      Recitation

 

 

11 Aug 2018

 

 

DPS RK Puram

 

Adhyaa Malik

Arshia Anand

 

VIII E

VIII E

 

I

I

INTER SCHOOL QUIZ

 

  • Quiz

 

11 Aug 2018

 

DPS RK Puram

Siddhaarth Sharma
Abhay Setia
Aayush Sinha

IX E
XI B
XI C

 

III

 

BHASHA SANGAM – KAHANI NATYA-MANCHAN

  • Kahani Natya -Manchan

 

 

 

 

  • Kavita Paath      (Kanishtha 
    Varg)

 

 

 

11 Aug 2018

 

 

 

DPS RK Puram

Baani Chhibar
Bhavya Minocha
Nipun Talwar
Ishan Sajnani
Aniket Malik
Pritish Arora
Abhinav Diwakar
Saksham Trikha
Anika Sharma
Japlin Arora

Anushka Vashishth

XI A
IX A
VII C
IX C
IX C
VIII D
IX E
XI C
XI G
XI G

VII C

II

 

 

 

 

 

II

 

 

Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

UNQUESTIONABLE MODERN 2017

  • Inter School Quiz Competition

 

03May 2017

Modern School, Barakhamba Road

Shivansh Anand
Nikunj Saraff

XIF
XIIG

Audience Prize

MYRIAD MANIFESTATIONS

  • Wiz Quiz

 

  • The Literary Quiz

 

05May 2017

 

DPS Greater Noida

Alankrita Ghosh

Angad Chawla
Ruhani Bhakru

IX B

VIII E
VII C

III

III

CYCLOTRON 2017

 

  • Mechatronics

 

12May 2017

Modern School, Barakhamba Road

Arnav Kumar
Shruti Arora
Shivansh Anand

XII D
XII C
XI H

I

ZONAL COMPETITIONS

  • English Declamation (Sr. Boys)

 

12July 2017

Paramount Intl. School, Dwarka

Shivansh Anand

XI F

II

  • English Poem Recitation (Sr. Girls)

 

15July 2017

 

I.T.L. Public School, Dwarka

 

Anjali Singh

 

XI F

 

III

  • English Extempore (Sr. Boys)

 

  • Hindi Extempore (Jr. Girls)

 

 

19July 2017

 

N.K. Bagrodia Public School, Dwarka

Shivansh Anand

 

Shagun Yadav

XI F

 

 

VIII A

II

 

III

  • Hindi Essay Writing (Jr. Girls)

 

13 July 2017

Govt. Co-Ed. Sr. Sec. School, Sec-6, Dwarka

 

Vaidehi Jha

 

VIII A

 

II

 

  • Poster Making Comp. (Sr. Boys)

 

18 July 2017

Govt. Co-Ed. Sr. Sec. School, Sec-6, Dwarka

 

Aman Priyadarshi

 

XI C

 

III

MY CITY, MY HERITAGE

  • Essay Writing Competition

 

07July 2017

INTACH, Lodhi Estate

 

Upasana Tiwari

 

X F

 

National Winner

KALEIDOSCOPE 2017

  • Vivechan Eng. Debate

 

  • Jagrit (Video

Interpretation

 

22July 2017

 

DPS Rohini

Khushi Arora

 

Palaaksha Kandhari

IX A

 

XI G

II

 

I

SWARANJALI – Zonal Inter DPS Hindustani Vocal Music Festival

 

 

  • Group Song Competition

 

 

15July 2017

 

 

DPS Dwarka

Ashlesha Bhavsar
Aabriti Chakravarty
Chhavi Malhotra
Gunbir Singh
Sharanya Sukesh
Rupal Singh
Aayush Anand
Jaya Arya

VI C
VIII E
VIII C
VIII C
IX C
XI A
XI A
XI B

 

 

II

INTER DPS NATIONAL INFORMATION TECHNOLOGY FESTIVAL

  • Decryptonite

29 July 2017

DPS R.K. Puram

Jotsaroop Singh
Yogesh Aggarwal

XI G
XII C

Rank 13
Rank 14

Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

LUMINARIUM 2017 – An Inter School English Literature Festival

  • Sympathy

with the Devil

 

 

 

  • Tattle Tale

 

 

 

  • Muddlesome

Meddlesome

 

 

 

  • Fab Fable

 

  • La La Land

 

  • Socratic

Seminar

  • Photofit

 

  • Idiomsyncratic
  • I am a Bard!

 

  • Hand it Out!
  • Coffee Table

Book

 

 

 

 

 

 

 

 

03 & 04 Aug 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

DPS Dwarka

Anusha Yadav
Mehak Ramdev
Pushkal Sethi
Arjun Sadana
Anant Khanna
Jotsaroop Singh
Harshit Bhasin
Anjali Singh

Anika Kohli
Ananaya Kanwar
Shourya Rai
Nipun Talwar
Samaesha Suman
Adya Gulati

Vaidehi Jha
Kaustav Sharma
Swar Singh Yadav
Janmejay Bakshi
Ansh Talwar
Angad Chawla
Aryan Bhatta\
Hitharth Khurana

Palaaksha Kandhari
Yamika Gandhi

Anaanya Mago
Shivansh Anand
Anoushka Roy
Vedant Madan

Amogh Mendiratta

Anusha Sehra

Navya Jain

Adit Sahni
Kabir Singh

Atreyi Shukla
Tushita Pushkarna

XI B
XI F
XI F
XI A
XI F
XI G
XI A
XI F

VI E
VI A
VI C
VI C
VI D
VI D

VIII A
VIII A
VIII B
VIII B
VIII C
VIII E
VIII E
VIII E

XI G
XI D

XI H
XI F
XI G
XI B

V C

V C

V E

IV B
IV B

V B
V B

II

 

 

 

 

II

 

 

 

II

 

 

 

 

II

 

I

 

III

I

I

II

I

 

I

 

VORTEX – Inter School Mathematics Competition

  • Problem Solving

 

  • Quiz

 

  • Algorithmics

 

  • Math-A-Thon

 

 

 

03 Aug 2017

 

 

 

DPS Rohini

Pratyush Aggarwal
Samanyu Mahajan

Gauri Batra
Samanyu Mahajan

Yash Mehan
Yogesh Aggarwal

Kartik Gulia
Ayan Mahajan

XII C
XI E

XII C
XI E

X F
XII C

I

 

II

 

I

 

III

ENSHIP 2017

  • Surprise

Event

05Aug 2017

DPS RK Puram

Shivansh Anand

XI F

II

MINET 2017

  • Programming

 

  • Surprise

Event

 

17& 18 Aug 2017

Mother’s International School, Aurobindo Marg

Yogesh Aggarwal
Yash Mehan

Jaskirat Gujral
Gauri Batra

XII C
X F

XII B
XII C

II

 

III

ARTHA CON 2017

  • Stock War

18Aug 2017

DPS Vasant Kunj

Sparsh Sehgal
Udit Goel

XII F
XI G

I

ZONAL COMPETITIONS

  • Light Solo Singing Competition

 

29Aug 2017

N.K. Bagrodia School, Dwarka

Akanksha Bhavsar

 

XII D

II

  • Classical Dance Competition

 

06Sep 2017

I.T.L. Public School, Dwarka

Ananya Kurup

IX A

II

 

MATRIX 2017

  • Brand AD

 

 

 

  • Programming

 

  • Real the Unreal

 

  • Synchronous
  • Quiz

 

  • Gaming

 

 

 

 

 

19Aug 2017

 

 

 

 

 

Mount St. Mary’s School, Delhi Cantt.

Alpana Sharma
Sarthak Jaitley
Janvi Marwah
Shivansh Anand
Vanditaa Sethi
Anant Khanna

Yogesh Aggarwal
Abhigya Anand

Surmayi Khatana
Bhashi Verma

Tanvish Jha
Sidhya Tickoo

Arnav Mittal
Nikunj Saraff

Rushil Guliyani
Shobhit Rathi

XII F
XII F
XI G
XI F
XII G
XI F

XII C
X D

XII H
XII F

XII D
X F

XI G
XII G

XI G
IX B

I
and Shivansh Anand was adjudged Best Actor

 

 

I

 

I

 

II

 

III

 

III

E-COMM PARV (Won the Rolling Trophy)

  • Inquiztive

 

  • Ad Mad

Tell to Sell

 

 

  • Mock Stock

 

  • Meri Aawaz Suno

 

 

 

 

 

 

05Oct 2017

 

 

 

 

 

DPS Gurgaon

Arnav Mittal
Ekansh Gupta

Shivansh Anand
Harivansh Gahlot
Soumya Rathi
Satvik Bhasin
Guneesha Malik

Udit Goel
Vedant Madan

Alpana Sharma
Sarthak Jaitley
Yuvan Kumar
Rayan Sinha
Anant Khanna
Dhruv Mehta
Srishti Nagpal
Janvi Marwah
Michelle Guliyani
Shreya Arora

XI G
XII G

XI F
XI G
XII H
XII G
XII G

XI G
XI B

XII F
XII F
XII G
XI F
XI F
XI H
XI G
XI G
XI G
XII G

II

 

I

 

 

II

 

II

JAPANESE CHORAL RECITATION

 

 

 

  • Choral

Recitation

 

 

 

 

13Oct 2017

 

 

Tagore International School, Vasant Kunj

Suhhani Anand
Ankita Das
Abriti Chakravarty
Ananya Arora
Charvi Sethi
Ritwik Sharma
Aaradhaya Sharma
Mridul Sahu
Arnav Batra
Siddhaarth Sharma
Aryan Bhat

IX C
VIII E
VIII E
VIII B
VIII E
VIII E
VIII E
VIII E
VIII E
VIII E
VIII E

 

 

 

I

Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

GRAND FINALE – WORD PRO 2017

  • Word Pro

     Finale

11Nov 2017

DDU College Auditorium, Dwarka

Hitharth Khurana

VIII E

Medal + Certificate + Stationary Set – Super ‘6 Finalist

NCRYPT ‘17

  • A.V. Editing

 

  • Game

     Development

 

 

15 Nov 2017

 

DPS Sushant Lok, Gurgaon

Tapish Golcha
Rishabh Pandey

Prabhav Chopra
Aditya Rathore

X D
XII D

XI D
XII D

II

 

III

Go to Goethe

  • Comic Strip

erstellen

 

22Nov 2017

Max Mueller Bhavan, New Delhi

Neel Kapoor
Iresh Bajaj
Kushagra Anand
Hitharth Khurana
Angad Chawla

VIII E
VIII E
VIII E
VIII E
VIII E

II

EXUN ‘2017 – Overall 1st Runners Up

  • Junior Quiz

 

  • Group Discussion
  • Digital Imaging

 

  • Build Pitching
  • Web Development

 

  • A.V. Editing
  • Senior Quiz

 

  • Hardware

 

  • Competitive Programming
  • Robo Wars

 

 

 

 

 

 

 

25 & 26
Nov 2017

 

 

 

 

DPS RK Puram

Angad Chawla
Sidhya Tikku

Harshit Bhasin

 

Raghav Puri

 

Tanvish Jha

 

Tanvish Jha

 

Tapish Golcha

Jot Saroop
Divyaspandan Misra

Aditya Rathore

Yogesh Aggarwal

 

Arnav Batra
Parv Narang

VIII E
X F

XI A

 

X F

 

XII D

 

XII D

 

X D

XI G
XI C

 

XII D

XII C

 

VIII E
VIII A

II

 

I

 

I

 

III

 

III

 

I

III

 

III

III

 

III

 

VANIJYA 2017

  • Rural LE

Carte – Out
of the Box
Thinking

  • BIZ Mania –

 Business Quiz

  • TintannabulateHunt for the Sing Smart

 

 

 

25 Nov 2017

 

 

 

DPS Chandigarh

Janhvi Marwah
Pallav Arora

 

Nikunj Saraff
Ekanksh Gupta

Sparsh Sehgal
Shivansh Anand

XI G
XI D

 

XII G
XII G

XII F
XI F

I

 

 

III

 

II

ECO FEST 2017

  • Laureate’s

     View Point

28Nov 2017

DPS Mathura Road

Pallav Arora

XI D

II

NIHON NO KAORI – Inter School Japanese Language Event

  • Kosupure –

Character
Portrayal

  • Geki – Skit in

     Japanese on
Environment

  • Shyotai Jyo –

     Invitation
Card Making

 

 

 

06 Dec 2017

 

 

 

DPS RK Puram

Suhhani Anand

 

Soumya Dagur
Shreya Bhatnagar
J. M. Anushree
Kopal Sahni

 

Simran Seth
Sanya Prashar

IX C

 

IX C

 

 

VII A

I

 

 

II

 

 

II

MATHEMATICAL CRUSADE

  • Quiz

 

09Dec 2017

DPS RK Puram

Aks Tayal
Yatharth Ahuja

XI D
XII C

III

LA FERIA 2017 - An Annual Inter School Spanish Language Festival

  • Poetry

Recitation

 

  • Mask Making

 

  •  Paper Carry Bag

 

 

 

 

22 Dec 2017

 

 

DPS Mathura Road

Satyam Dewan
Samaesha Suman
Adhyaa Malik
Arshia Anand

Abhik Malik
Amogh Mendiratta

Varuni Sijwali

VI D
VI D
VII E
VII E

V C
V C

IX B

I

 

 

II

 

Consolation

ACCESS ‘2017

  • Junior Quiz

     Competition

22& 23 Dec 2017

Modern School Barakhamba Road

Sidhya Tikku
Angad Chawla

X F
VIII E

III

INTER DPS NATIONAL HERITAGE FESTIVAL 2017

  • National Art

     Exhibition

24 Dec 2017

DPS Noida

Anjali Harishikesan

XI B

II

TATA ENERGY QUIZ COMPETITION

  • Tata Quiz

 

05Feb 2018

Arya Samaj Mandir, Punjabi Bagh

Angad Chawla
Kartik Gulia
Lakshyavardhan S. Rathore

VIII A
VIII C

VIII C

Selected for National

 

 

MOCK STOCK

  • Mock Stock

 

10 April 2016

JamiaMillia University

SparshSehgal
UditGoel

XI F
X C

II

RYDHUN 2016

  • Solo Indian

Vocal Music

  • Duet Indian Music

 

  • Paper Craft

 

 

22 April 2016

 

 

DPSVasantKunj

Anisha Roy

 

Anisha Roy
VardaanMalhotra

AnanyaShukla
SuhaniRakheja

XII H

 

XII H
XII F

VIII B
VIII D

I

 

I

 

I

MYRIAD MANIFESTATIONS

  • Toddle

Waddle – The
Character
Walk

 

03May 2016

 

DPSGreater Noida

 

VedantArora

 

V D

 

Jury’s Special Mention Award

IGNITION 2016

  • Poster

Making -   ‘Chomamalgam’

 

03May 2016

Modern School, Barakhamba Road

MehaKhanna
AanchalThapar

XII C
XII F

I

DIGEX 2016

 

  • Online Movie

Making

 

14May 2016

 

DPSR.K. Puram

Arpit Singh Ahluwalia
Siddharth Gupta
SanishtMehndiratta

 

XII F
XI G

X E

 

I

TATA POWER CLUB ENERGY CARNIVAL

  • Tata Power

‘ÇlubEnergy’
Quiz Comp.

 

11July 2016

Tata Power Club, Mumbai

YashMehan
Shubhankar Joshi
Mahip Singh

IX F
IX C
IX D

 

III

INDIA QUIZ BY SCHOLASTIC

 

 

  • India Quiz

 

 

15 July 2016

 

 

School Auditorium DPSDwarka

RatnamOjha
Anjela Kumar

ArshiaAnand
SaiKrish S. Naidu

AditiLakhera
Samarth Tiwari

VI C
VI C

VI E
VI E

VI A
VI A

I

 

II

 

III

SWARANJALI – Inter DPSZonals Solo Vocal Music Competition

  • Swaranjali

 

23July 2016

DPSSushantLok

Anisha Roy

XII H

I

BUSINESS N VISION FOR ÇONFLUENCE

 

  • Business N Vision

 

29July 2016

Air Force Golden Jubilee School, Subroto Park

SparshSehgal
ShivangeeChauhan

IX F
XI F

II

Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

ZONAL COMPETITIONS

  • English Declamation

 

04 Aug. 2016

Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

 

Florence

 

XI C

 

Consolation Prize

  • Hindi Essay Writing

 

10 Aug. 2016

 

 

AtreyaTiwari

 

X A

 

II

  • Solo Semi-Classical Vocal Music Comp.

 

  • Solo Classical Music Comp.
  • Light Music

 

 

 

27 Aug. 2016

 

 

 

BalBhawan International School, Dwarka

 

Anisha Roy

 

Anisha Roy

 

 

AkankshaAbhayBhavsar

 

XII H

 

XII H

 

 

XI D

 

I

 

II

 

 

III

  • Solo Classical Dance Comp.

 

29 Aug. 2016

BalBhawan International School, Dwarka

Ashima Sharma

AnanyaKurup

XI H

VIII A

III

II

  • Solo Indian Instrumental Music Comp.

 

31 Aug. 2016

Paramount International School, Dwarka

 

Gunvir S. Baweja

 

VII C

 

IV

  • Sanskrit Speech

 

  • Sanskrit Shloka Recitation

 

11 & 15 Nov. 2016

 

R.P.V.V.,
Sec-10, Dwarka

UpasanaTiwari

 

Nandini Krishnan

IX F

 

IX F

III

 

I

INTER-ZONAL COMPETITION

  • Solo Semi-Classical Vocal Music Comp.

 

08 Sept. 2016

BalBhawan International School, Dwarka

 

Anisha Roy

 

XII H

 

I

ORDINATRIX

  • Botatrix

 

  • Hackatrix

 

02 Aug. 2016

Tagore Intl. School, VasantVihar

ShrutiArora
VyvyaanDogra

PragyanMehrotra

XI C
IX D

XI D

I

 

III

DIGILOGOUS

  • Sr. Quiz

 

 

 

  • Programming

 

 

 

06 Aug. 2016

 

 

Rukmani Devi Public School, Pitampura

AgastyaJha
JaskiratGujral

Jotsaroop Singh
DivyaspandanMisra

Yogesh Aggarwal
Vivek Gupta

XII C
XI B

X A

X A

XI C
XII C

III

 

II

 

II

e-Spice

  • Programming

 

  • Snapography

 

20 Aug. 2016

 

DPS Noida

SidhantBansal
Vivek Gupta

Saumya Sharma

XII D
XII C

X A

I

 

I

VANIJYA 2016

  • Epeolatry (Online Event)

 

15 Oct. 2016

DPS Chandigarh

 

DhritiJha

 

XII A

 

I

LA FERIA – Spanish Festival

  • Spanish Poetry Recitation &

    Dramatization

 

  • Haiku Comp.

 

  • Extempore

 

  • Literary Declamation

 

  • Poster Making Comp.

 

 

 

 

 

25 Oct. 2016

 

 

 

 

 

DPS Intl.
Saket

Adhyaa Malik
ArshiaAnand
Shreeya Singh
SamaeshaSuman
Prarthna Sharma
MedhaKohli

AviKhurana
Nikita Mann

ArnavAgarwal
JayantYadav
PriyanshiMelti
AartiKaushik
Sumedha Sharma

AmanPriyadarshi

VI E
VI E
VI E
V D
V D
V D

VI E
VII C

VIII E
VIII E
VIII E
IX F
IX F

X F

I

 

 

 

I

 

I

I

 

Second Runners Up

COM ECO 2016 – The Commerce and Economics Festival : OVERALL WINNERS

  • Mock Stock

 

  • Debate

 

 

  • Quiz

 

  • Cromo– Promo
  • DocumentaryMaking

 

 

 

 

11 Nov. 2016

 

 

 

 

DPS
Greater Noida

SparshSehgal
BhashiVerma

NankeeHari
SurmayiKhatana
Jasnoor Singh

Ekanksh Gupta
NikunjSaraff

SatvikBhasin
Siddharth Gupta

Arpit S. Ahluwalia
ArjunSahni
ArnavTomar

XI F
XI F

XI F
XI H
XI F

XI G
XI G

XI G
XI G

XII F
XII G
XII H

I

 

II

 

I

 

I

 

II

POSTCARDS FROM PARIS

  • Quiz

 

  • France on Canvas

 

12 Nov. 2016

 

DPS Mathura Road

AarushiChawla
Gaurav Joshi

AvyayaBehki
DishtiAjmani

X B
X B

IX D
IX D

III

 

III

COM ASTITVA 2016

  • EcoBiz Quiz

19 Nov. 2016

DPSR.K. Puram

NikunjSaraff
Ekanksh Gupta

XI G
XI G

II

A THOUSAND SPLENDID SUNS - Inter-DPS English Literary Festival

  • Quiz

 

  • Proverbial  Tales

 

 

19Nov. 2016

 

 

DPS Intl. Saket

AngadChawla
AlankritaGhosh

RuhaniBakhru
AnshTalwar
AngadChawla
AlankritaGhosh

VII E
VIIIB

VI E
VII C
VII E
VIII B

III

 

II

STATE LEVEL SOLO SEMI-CLASSICAL VOCAL MUSIC COMPETITION

  • SoloSemi-

Classical
Vocal Music

 

28 Nov. 2016

SBBMSVLC-4, Shankara-charyaMarg

 

Anisha Roy

 

XII H

 

III

NIHON NO KAORI – Japanese Festival

  • Japanese Quiz

 

 

  • Japanese Fan Making
  • Japanese Meal

 

 

17Dec. 2016

 

 

DPSRohini

AksTayal
Aryan Banerjee
SakshamSachdev

MaitheranSundru
AnkitaReshu

IshitaArora
AaroojaBansal

X A
IX E
IX E

V E
IV E

IX E
IX E

I

 

II

 

III

LOK RANG – Inter School Hindi Festival

  • Poem

Recitation

24 Dec. 2016

DPSR.K. Puram

Shefali Mohan

XI A

III

STATE LEVEL SANSKRIT SHLOKA COMPETITION

  • Sanskrit Shloka Recitation

14Feb. 2017

Delhi Sanskrit Academy

Nandini Krishnan

IX F

 

Consolation


Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

RYDHUN ’15 - Inter School Western Music Competition -  First Runners Up Trophy

  • Western Vocal Music

17 April 2015

DPS Vasant Kunj

Jannis Joe
Yash Kalshain
Aabir Chakrabarty
Ritwik Bagga
Moksh Arya

XII H
XII H
XII H
XI C
XI F

II

Inter-DPS National Hindi, Sanskrit & Urdu Festival-2015

  • Sanskrit Essay  
    Writing

30 April 2015

DPS Bulandshahr

Akshat Kapoor

X C

Best Entry

iON 2015

  • Robo Race

01 May 2015

Indraprastha International School, Dwarka

Arnav Kumar
Shruti Arora

X B
X D

III

R.L. Chopra Memorial Competition

  • Book Discussion

15 July 2015

New Era Public School, Mayapuri

Priyasha Bagchi

XI A

II

LUMINARIUM – 2015 Inter School English Literature Festival

  • Quizzical Quest

 

  • Topsy Turvy

 

  • Designing a Table Mat

 

  • Choral Story Telling

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Expression
  • Turncoat Debate
  • Hat Trick

 

  • Clue Unclued

 

  • Tailing The Tale



  • Shakespeare’s Majestic Maidens

 

 

 

 

 

15-16
July 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15-16
July 2015

 

 

 

 

 

 

DPS Dwarka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DPS Dwarka

Arnav Gupta
Pritish Arora

 

Parv Mann

 

Navya Khosla  Prishita Matreja

 

Aashna Jha
Srijan Kaushik
Gauri Batra
Satvik Bhasin
Khushi Saraswat
Apoorva Bhalla
Manas Upreti
Ritvik Sehdev
Akshat Kapoor
Saransh Mehta
Shivam Ghai
Harshita Malik
Dhriti Sood
Shefali Mohan
Muskan Joshi

 

Tora Sharma
Aanvi Jha

Devang Sehgal

Eshi Bhutani
Spriha Jha

Alankrita Ghosh

 

Aks Tayal
Janvi Marwah
Ekta Anand
Samanyu Mahajan

Mansvini Misra
Ambica Sharma
Ritwik Bagga
Suvir Dhawan
Rwitaban Goswami
Aadisha Sharma

V C
V C

 

IV A

 

V A
V A

 

X D
X D
X D
X D
X A
X C
X C
X C
X C
X C
X C
X C
X C
X C
X C

 

V B
IV A

XI C

VIII B
VIII B

VII B

 

IX A
IX A
IX A
IX C

 

XI H
XI B
XI C
XI F
X C
X C

I

 


II

 

I

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

I


I

II

 

I

 

II

 

 

 

I

Budding Scientists

  • Science Quest

23 July 2015

OPG World School, Dwarka

Yash Mehan
Mahip Singh

VIII D
VIII D

I

European Fiesta

  • French Quiz

 

29 July 2015

Blue Bells School International, Kailash Colony

Aarushi Chawla
Mehak Singh
Agastya Agarwal

IX B
IX B
IX B

I

GATEWAY– 2015 Inter School Computer Fest

  • Quiz

 

  • Programming

 

  • C Y Quest – Online event

 

 

 

01 Aug. 2015

 

 

DPS Rohini

 

Agastya Jha
Divyansh Sharma

Aadditya Popli
Sidhant Bansal

 

Team Event

 

XI C
XII C

XII D
XI D

 

-

I

 

II

 

III

 

Alpanode – Computer Fest

  • Geekathon – Group Discussion

31 July 2015

DPS Gurgaon

Rohan Kumar

XII D

II

Name of the Event

Date

Venue

Participants

Class

Prizes won

ZONAL COMPETITIONS

  • English Debate (Junior)

12 Aug. 2015

Shiksha Bharti Public School,
Dwarka

Raghav Puri
Parakram Sehgal

VIII A
VIII B

Consolation Prize

  • Collage Making

13 Aug. 2015

Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

Rishika Tripathi
Sarvika

VIII C
VIII F

I

  • Solo Vocal Music
    (Semi-Classical)

19 Aug. 2015

N.K. Bagrodia Public School,
Dwarka

 

Anisha Roy

 

XI H

 

I

  • Hindi Poem Recitation

20 Aug. 2015

Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

 

Raghav Puri

 

VIII A

 

III

  • English Poem Recitation

21 Aug. 2015

Govt. Co-ed. Sr. Sec. School, Dwarka

 

Shreya Kohli

 

VIII F

 

III

  • Poster Making

27 Aug. 2015

Paramount International School, Dwarka

 

Ananya Shukla

 

VII B

 

III

  • Solo Indian Instrumental Music Competition

05 Sept. 2015

Bal Bhawan International School, Dwarka


Sahejdeep S. Gulati

 

XI B

 

I

MIND MAGIC

  • French
    Competition

12 Aug. 2015

Birla Vidya Niketan

Mehak Singh
Aarushi Chawla

IX B
IX B

Runners Up Trophy

ECONORM

  • Film Making

13 Aug. 2015

DPS R.K. Puram

Rohan Kumar
Aman Arora

XII D
XII D

II

ENQUIRE – The Science Festival

  • Science Quiz

18 Aug. 2015

DPS Rohini

Anubhav Baweja
Aman Arora

XI C
XII D

II

Saraswati Memorial Inter School Competition

  • Ad-Pro

     

19 Aug. 2015

New Era Public School, Mayapuri

Arpit Singh Ahluwalia
Pranav Mehta
Simarpreet Kaur

XI F

XI F
XI G

 

III

Commerce Symposium

  • Lexicon – o –Mania

20 Aug. 2015

New Era Public School, Mayapuri

Gauri Batra
Rhea Bhutani
Rwitban Goswami

X D
X D
X C

I

ORIGAMI COMPETITION

  • Group Event

15 Oct. 2015

Tagore International School

Shivansh Singh
Aryam Gandhi
Mridul Sahu

VII B
VII D
VI C

 

III

ORIZZONTE 2015

  • Ad-Mad

 

 

  • Quiz

 

 

  • Treasure Hunt

 

 

 

 

 

17 Oct. 2015

 

 

 

 

Deen Dayal Upadhaya College

Arnav Tomar
Sarthak Ahuja
Harmandeep Singh
Gursidhak Sethi

Bhuvesh Mehendiratta
Harbandana Chhatwal

Mrinal Tayal
Aarushi Chawla
Arpit Chopra
Kriti Mahajan
Himaank Bhutani
Abhyuday Singhal

XI F
XI G
XI G
XI G

XII D

XI H


XII G
XII G
XII G
XII G
XI G
XI G

 

I

 

III

 

 

III

WARP 2015 – A Computer Event – Overall Runners Up

  • Programming

 

  • Quiz

 

  • Design

 

  • Film Making

 

 

  • Gaming

 

 

 

 

06 Nov. 2015

 

 

 

 

DPS Mathura Road

Rajat De
Pratyush Aggarwal

Agastya Jha
Jotsaroop Singh

 

Umesh Meena
Sudhanshu Gautam


Japneet Singh
Himaank Bhutani
Kanishk Nanda
Anoushka Sharma


Shivang Saigal

XII D
X A

XI C
IX A

 

XI D
XII D


XII D
XI G
XII H
XI H

X B

I


III


 

III

 


IV

 


IV

LA FERIA – The Spanish Festival

  • Poetry Recitation

 

 

  • Literary Declamation

 

 

06 Nov. 2015

 

 

DPS International Saket

Adhyaa Malik
Arshia Anand
Divaa Pandey
Raabhaya Gandhi
Ananya Rathore
Nikita Mann

Ria Nair
Agastya Zarabi

V D
V D
V E
V E
VI C
VI C

IX A
IX A

I

 

 

 

III

MALWETTBEWERB

  • Painting Competition

18 Nov. 2015

Max Muller Bhavan

Swasti Thakur

V E

III

CODE WARRIORS – Computer Event – Overall Winners

  • Programming

  • Surprise Event

  • Group Discussion

  • Film Making

  • Audio Video Editing

 

 

 

 

19 Nov. 2015

 

 

 

 

DPS Vasant Kunj

Rajat De
Anubhav Baweja

Rohan Kumar
Bhuvesh Mehendiratta

Rohan Kumar

 

Medhavi Anand
Shreya Chopra

Kartik Ahuja
Japneet Singh
Aayush Aggarwal

XII D
XI C

XII D

XII D

XII D

 

XII H
XI G

XII D
XII D
XII C

I


I

 

II

 

II

 

III

BERYOZA 2015 – Annual Inter School Russian Language Festival – Overall Winners

Onsite Events

  • Choral Poetry Recitation
  • Russian Duet Song
  • Russian Language Olympiad
  • Quiz Competition on Russian Culture

Offline Events

  • Essay Writing (Jr.)
  • Essay Writing (Sr.)

 

  • Poster Making (Jr.)

  • Poster Making (Sr.)

 

 

 

 

 

 

 

 

20 Nov. 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

DPS Dwarka


Shreya Sharma
Chaitanya Bhatia
J.M. Anushreya
Sarvpreet Singh

Nandini
Chaitanya Bhatia

Yash Mehan
Surya Gupta
Sarthak Srivastav

Gunit Mahajan
Yash Mehan
Sarthak Srivastav

 


Arnesh Das

 

J.M. Anushreya

 

Raabhya Gandhi
Medhani Bhatt

Ananya Popli
J.M. Anushree


VI D
VIII D
VII E
VII E

VIII A
VIII D

VIII D
VIII D
X E

X E
VIII D
X E


V A

 

VII E

 

V E
V B

VI C
VII C


I

 
 

I

 

I

 

II

 

 

II

 

I

 

II
I

I
II

PANCHTATVA – Annual Inter DPS Environment Fest

  • Zoom in – Zoom out

 

  • Photography

 

20 Nov. 2015

 

DPS R.K. Puram

Arpit Singh
Simarpreet Kaur
Kashish Arora
Pranav Mehta

Ambica Sharma

XI F
XI G
XI G
XI F

XI B

I

 

Consolation
Prize

GYAN DEVI MEMORIAL – English Debate

  • Jr. Category
  • Sr. Category

 

21 Nov. 2015

 

Adarsh Public School

Yash Mehan

 

Sarika Nangia

VIII D

 

IX F

III

 

III

NIHON NO KAORI – Inter DPS Japanese Festival

  • Picking Beans with Chopsticks
  • Kimono Tying

 

28 Nov. 2015

 

DPS Mathura Road

Nitin Chand

 

Umang Khatri
Ishita Arora

VI E

 

VIII F
VIII F

I

 

III

INTER DPS ANNUAL SCIENCE FESTIVAL

  • Science Quiz

04 Dec. 2015

DPS R.K. Puram

Abhipragya
Anvita Kulshrestha

XII A
XI A

II

PHYSICS SYMPOSIUM

  • Surprise Event

09 Dec. 2015

DPS R.K. Puram

Anubhav Baweja
Achintya Shankhdhar

XI C

XI C

III

A THOUSAND SPLENDID SONS – Inter DPS English Literature Festival

  • Two Actors in search of Characters

09 Dec. 2015

DPS International Saket

Mansvini Misra
Suveer Dhawan

XI H
XI F

III

MATHEMATICAL CRUSADE 2015 – Overall Winners

  • Surprise Event

 

  • Quiz

 

  • Crossword

 

  • Model Making
  • Power Point Presentation

 

 

 

 

14 Dec. 2015

 

 

 

 

DPS R.K. Puram

Anubhav Baweja

 

Bhuvesh
Vaibhav V. Gupta

Samanyu Mahajan
Niyati Chaudhary

Yash Mehan
Sarthak Chauhan

Gauri Batra
Rwitban Goswami
Aayush Aggarwal

XI C

 

XII D
X D

IX C
X A

VIII D
VIII D

X D
X C
XII C

I

 

III

 

II

 

I

 

II

EXUN 2015 – Overall Runners Up

  • Turing Test

 

  • Swat the Bug
  • Group Discussion
  • Junior Quiz

  • Programming

  • Sudocrypt (online)



  • Sudocrypt (Onsight)

  • Think

 

 

  • Build

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29 Nov. 2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DPS R.K. Puram

Bhuvesh Mehendiratta
Anubhav Baweja

Rajat De
Siddhant Bansal

Rohan Kumar
Arjun Sahni

Jotsaroop Singh
Jaskirat Gujral

Rajat De
Additya Popli

Anubhav Baweja
Siddhant Bansal

Bhuvesh Mehendiratta

Team Event

 

Anubhav Baweja
Siddhant Bansal
Rohan Kumar
Arshdeep Singh
Anvita Kulshrestha

Rohan Kumar
Sudhanshu Gautam
Japneet
Shantanu Kumar
Kapil Dev Nayar
Aditya Rathore

XII D

XI C

XII D
XI D

XII D
XI G

IX A
X A

XII D
XII D

XI C
XI D

XII D

 

--

 

XI C
XI D
XII D
XI C
XI A

XII D
XII D
XII D
XII D
XII A
X B

I

 

I

 
III

 
III


 I

 

II

 II

 

II

 

III

 

 

III

NATIONAL INTER DPS WESTERN VOCAL MUSIC FESTIVAL

  • Solo Song

 

  • Group Song

 

 

 

18-19 Dec. 2015

 

 

 

DPS Dwarka

Jannis J. Thazhatha
Kartik Ahuja

Jannis J. Thazhatha Mansvini Misra
N.H. Shreya
Teertha Sukesh
Vardaan Malhotra
Manya Mograi
Kartik Ahuja
Rhea Bhutani

XII H
XII D

XII H
XI H
XII H
XII H
XI F
XII H
XII D
X D

II

 

III

GANITOTSAVA 2015

  • Director’s Cut

18 Dec. 2015

CRPF Public School

Pranav Mehta
Arpit S. Ahluwalia

XI F
XI F

I

SANSKRIT BHASHA UTSAV

  • Debate

22 Dec. 2015

DPS R.K. Puram

Tanish Baweja

IX C

II

HINDI BHASHA UTSAV

  • Poem Writing
  • Story Writing

 

23 Dec. 2015

 

DPS R.K. Puram

Parakram Sehgal

 

Akshyta Katyal

VIII B

 

XI C

III

 

III

TAPS FEST

  • Paint X

 

  • Dream Castle

 

 

21 Aug. 2015

 

Army Public School, Dhaula Kuan

Bandhura Aggarwal
Pranit Madan

Jivikaa Krishnan
Ganya Anand

IV E
IX D


IV A
V B

II

 

III

VASUNDHARA

 

  • Street Play

 

 

21 Aug.2015

 

 

DPS Vasant Kunj

Dhriti Sood
Shefali Mohan
Sarthak Jaitley
Gauri Praveen
Pushkal Agarwal
Ananya Girhotra
Arnav Tomar

X C
X C
X C
XI A
XI A
XI H
XI H

 

 

III

 

Swargadeep Memorial – Annual Inter School Music Competition

  • Solo Instrumental Music

24 Aug. 2015

DPS R.K. Puram

Sahejdeep S. Gulati

XI B

II

MINET –Inter School Computer Fest

  • Programming
  • Group Discussion 

28 Aug. 2015

Mother’s International School

Anubhav Baweja
Rajat De

Rohan Kumar

XI C
XII D

XII D

I

 

III

BIZ ECO – Inter School Commerce Fest – Overall Winners

  • Quiz

  • The Trader

 

01 Oct. 2015

 

DPS Rohini

Jaskirat Gujral
Parth Kheterpal

Prasham Veer Sarmah
Arpit Chopra

X A
X A

XII G
XII G

I

 

II

AEROSS – Annual Inter School Symposium

  • Crossword

  • Senior Quiz

  • Junior Quiz

 

 

09 Oct. 2015

 

 

DPS R.K. Puram

Bhuvesh Mehendiratta

Rwitban Goswami
Shreyan Sood
Ankur

Jayant Yadav
Krish Khanna

XII D


X C
X C
X C

VII E
VII E

II

 

II

 

III

XINO – 2015 Inter School Computer Fest – OVERALL WINNERS

  • LOGIX – Jr Programming
  • Group Discussion 
  • A/V Editing

  •   Senior Programming
  • Photography
  • XQuest

 

 

 

01 Aug. 2015

 

 

 

DPS Rohini

 

Adarsh Bhatt


Rohan Kumar


Aayush Aggarwal
Japneet

Anubhav Baweja
Rajat De

Anubhav Sharma

Team Event

V A


XII D

XII C
XII D

XI C
XII D

XII F

-

III


II


III


I


III

II

BIZ EXIMIUS 2K15 – Inter School Commerce Fest

  • Jingle Bingle
  • BIZ Quiz

 

 

04 Aug. 2015

 

ITL Public School, Dwarka

Mihika Gulati
Kashish Arora

Saksham Gugnani
Atishay Khanna

XII G
XI G

XII G
XI G

II

 

II

ZONAL COMPETITIONS

  • Hindi Declamation

05 Aug. 2015

Govt. Sr. Sec, School,
Sec-2, Dwarka

Baani Chhibber

VIII A

I

  • English Declamation

06 Aug. 2015

Govt. Sr. Sec, School,
Sec-2, Dwarka

Bhavya Jagadishwar

VIII E

III

  • Hindi Debate (Senior)

07 Aug. 2015

Paramount Int’l School, Dwarka

Shefali Mohan
Khushi

X C
X A

I
I

  • Hindi Debate (Junior)

10 Aug. 2015

Paramount Int’l School, Dwarka

Japlin Arora
Tridha

VIII E
VIII E

II
II

MUNQS – MODEL UN CONFERENCE

  • Security Council
  •  HRC

05 - 07
Aug. 2015

DPS
Mathura Road

Devang Sehgal
Aditya Singh

Arjun Sahni

XI C
XI B

XI G

Verbal Mention

 

Verbal Mention

IT@CuttingEdge 2015

  • Web Designing

08 Aug. 2015

DPS Noida

Sudhanshu
Gautam
Neeraj Pandey

XII D

XI E

II